Articles

Julhelgen i Tallåskyrkan

Annandagens festgudstjänst i Tallåskyrkan i Edane gästades av en grupp från Ecuador. Fyra av dem arbetar i olika församlingar inom Equmeniakyrkan i Sverige. De spelade och sjöng latinamerikanska sånger och hymner och berättade om Pactokyrkans framväxt och betydelse i landet. Under gudstjänsten insamlades offer till det internationella samarbete som Equmeniakyrkan har i 27 olika länder.

Tidigare under hösten antog Brunskogs missionsförsamling nya stadgar och passade dessutom på att byta namn. Tallåskyrkans församling i Brunskog är församlingens nya namn och utöver kyrkan i Edane är Soteruds sommargård vid Värmeln och missionshuset Betel i Mangskog de platser där man inbjuder till och firar gudstjänst. Församlingens pastor Sten-Åke Mollmyr kommer att avsluta sin tjänst under 2015.

Namnsdagar

Fiber i Brunskog

Annonser

 

 


08-21 Alla dagar


EDANE MASKINSERVICE

 

Nu har vi utökat vår verksamhet
och reparerar&servar personbilar
även reservdelsförsäljning
HÖSTERBJUDANDE!
Vi utför basservice på din personbil
året ut pris från 990:-
(prisex. Olja delsynt 4L+oljefilter)
0570-50400 www.edanemaskin.se
vi lämnar nu 30% rabatt på
Bosch bilbatterier
Prisex 62Ah 814:-

Väder

Fotoalbum

Bloggar

Årskort Guld

Bloggare berättar om sitt besök i Edane


Bröderna Bravader

2 bröder från Brunskog bloggar om jakt


Fiskebröder

2 bröder från Edane som bloggar om fiske


Bor du i Brunskog med omnejd och vill ha din blogg med här?

Skicka ett mail till: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.